Sporcu Bilinçli Farkındalık Ölçeği

Ölçek Çeşidi: 
Uyarlama
Kaynak Türü: 
Makale
Kaynak/Referans: 

Tingaz, E. O. (2020). Sporcu Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) Ölçeği: Türkçeye uyarlama, geçerlik ve güvenirlik çalışması. Spormetre: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Dergisi, 18(1), 71-80.

DOI: 
http://dx.doi.org/10.33689/spormetre.642682
Geliştiren/Uyarlayan: 
Sorumlu Yazar: 
Emre Ozan TİNGAZ
Ölçülen Özellikler: 
Örnek Maddeler ve Madde Sayıları: 

15 madde ve 3 alt boyuttan oluşmaktadır.
Farkındalık (5m): Zihnimden geçen düşüncelerin farkındayım.
Yargılamama (5m): Geçmiş bir performansımı düşündüğümün farkına vardığımda kendimi o anki performansıma odaklanmadığım için eleştiririm.
Yeniden Odaklanma (5m): Ne kadar yorgun olduğumu düşündüğümün farkına vardığımda, odaklanmam gereken şeylere hemen yeniden dikkatimi yöneltirim.

Ölçeğin Türü: 
Kimlere Uygulanabileceği: 
Derecelendirme: 
6'lı Likert (1=Hemen Hemen Hiçbir Zaman - 6=Hemen Hemen Her Zaman)
Ölçeğin Puanlaması: 

SBFÖ’den alınabilecek en düşük puan 40 iken en yüksek puan ise 65’tir. 6., 7., 8., 9. ve 10. maddeler tersten kodlanmıştır.

Ölçeğin Değerlendirilmesi: 
-
Çeviri Süreci: 

Dilsel eşdeğerlik çalışması için öncelikle İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizce çevirileri uzmanlar tarafından yapılmış, ardından İngiliz Dili Eğitimi Bölümünde yüksek lisans yapan öğrenciler, İngilizce Öğretmenliği 4. sınıf öğrencileri ve İngilizce öğretmenleri çalışmaya dahil edilmiştir. İki hafta arayla uygulanan İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizce formlar arasındaki korelasyonlar pozitif ve anlamlı bulunmuştur.

Geçerlik: 

SBFÖ ile alt boyutları arasında farkındalık ile .84 düzeyinde, yargılamama ile .72 düzeyinde ve yeniden odaklanma ile .83 düzeyinde ilişkiler saptanmıştır. BİFÖ ve SBFÖ arasında .64 düzeyinde anlamlı ilişki bulunmuştur. BİFÖ ile SBFÖ’nün alt boyutları farkındalık ile arasında .27 düzeyinde, yargılamama arasında .07 düzeyinde ve yeniden odaklanma ile .25 düzeyinde ilişkiler saptanmıştır.

Güvenirlik: 

Ölçeğin Cronbach’s alpha iç tutarlılık kat sayısı .82 olarak hesaplanmıştır.

Sitemizden en iyi biçimde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaptığınızda çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.    Daha Fazla Bilgi