Ebeveynlerde Sağlıklı Yaşam Eğitimi Bilinç Düzeyi Ölçeği

Ölçek Çeşidi: 
Geliştirme
Kaynak Türü: 
Makale
Kaynak/Referans: 

Karagöz, Y. ve Ilıman, E. (2019). Ebeveynlerde Sağlıklı Yaşam Eğitimi Bilinç Düzeyi Ölçeğinin geliştirilmesi. Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dergisi, 4(1), 55-64.

Geliştiren/Uyarlayan: 
Sorumlu Yazar: 
Ebrar ILIMAN
Ölçülen Özellikler: 
Örnek Maddeler ve Madde Sayıları: 

Bedensel Sağlık (7m): Düzenli olarak seveceği fiziksel aktiviteler yapması için teşvik ederim.
Beslenme (4m): Çocuğumun evden çıkmadan önce kahvaltı yapmasını sağlarım.
Hijyen (6m): Geri dönüşüm konteynırlarını kullanması için teşvik ederim.
Zihinsel Sağlık/ Sosyal Aktiflik (13m): Çocuğuma ani gelişen olaylarda paniklememesi ve sakin olması gerektiğini vurgularım.

Ölçeğin Türü: 
Kimlere Uygulanabileceği: 
Derecelendirme: 
5li Likert (1- Hiçbir zaman - 5- Her zaman)
Ölçeğin Puanlaması: 
-
Ölçeğin Değerlendirilmesi: 

Ölçeğin her bir alt boyutundan alınan yüksek puan bireyin ilgili alt boyutun değerlendirdiği özelliğe sahip olduğunu göstermektedir.

Geçerlik: 

DFA sonucunda X2/df = 2,462 < 5, RMR = 0,051 < 0,08 , SRMR = 0,0612 < 0,08 RMSEA = 0,079 < 0,08 uyum değerlerine göre model verilere mükemmel uyum göstermektedir.

Güvenirlik: 

Cronbach α güvenirlik katsayıları incelendiğinde bu katsayının sırasıyla “Bedensel Sağlık” faktörü için 0.808 olarak, “Beslenme” faktörü için 0.758 olarak, “Hijyen” faktörü için 0.846 olarak, “Zihinsel Sağlık/ Sosyal Aktiflik” faktörü için ise 0.903 olarak hesaplandığı görülmektedir. Ölçekteki toplam 30 maddenin Cronbach α güvenirlik katsayısının ise 0.948 olduğu görülmektedir.

Sitemizden en iyi biçimde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaptığınızda çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.    Daha Fazla Bilgi