Çocuk Edebiyatına Yönelik Tutum Ölçeği

Ölçek Çeşidi: 
Geliştirme
Kaynak Türü: 
Makale
Kaynak/Referans: 

Karagül, S. (2020). Çocuk Edebiyatına Yönelik Tutum Ölçeği geliştirilmesi: geçerlik ve güvenirlik çalışması. Çocuk Edebiyat ve Dil Eğitimi Dergisi, 3(2), 203-226. doi: 10.47935/ceded.836154

DOI: 
10.47935/ceded.836154
Geliştiren/Uyarlayan: 
Sorumlu Yazar: 
Sedat Karagül
Örnek Maddeler ve Madde Sayıları: 

26 maddeden oluşmaktadır.

Kimlere Uygulanabileceği: 
Derecelendirme: 
-
Ölçeğin Puanlaması: 

ölçekte 8 adet ters madde bulunmaktadır.

Ölçeğin Değerlendirilmesi: 

Ölçeğin “farkında olma” faktöründen alınabilecek en yüksek puan 60, en düşük puan ise 12’dir. Bu faktörden alınan yüksek puan, çocuk edebiyatına yönelik farkındalık düzeyinin yüksek olduğunu göstermektedir.
Ölçeğin “değer verme” faktöründen alınabilecek en yüksek puan 30, en düşük puan ise 6’dır. Bu faktörden alınan yüksek puan, ölçeğin uygulandığı kişinin çocuk edebiyatına yüksek düzeyde değer verdiğini göstermektedir.
Ölçeğin “kabullenme” faktöründen alınabilecek en yüksek puan 40, en düşük puan ise 8’dir. Bu faktörde yer alan maddelerin tümü ters yönde puanlanacağından bu faktörden alınan yüksek puan, ölçeğin uygulandığı kişinin çocuk edebiyatını yüksek düzeyde kabullendiğini göstermektedir.

Geçerlik: 
-
Güvenirlik: 

Çocuk Edebiyatına Yönelik Tutum Ölçeğinin güvenirlik katsayılarının yüksek olması (Farkında Olma= .85, Değer Verme= .83, Kabullenme= .75) faktörlerde yer alan maddelerin birbirleriyle tutarlı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte tüm ölçeğin güvenirlik katsayısı da yapılan hesaplamalar sonucunda yüksek (.88) bulunmuştur.

Sitemizden en iyi biçimde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaptığınızda çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.    Daha Fazla Bilgi