Bireysel ve Sosyal Performans Ölçeği

Ölçek Çeşidi: 
Uyarlama
Kaynak Türü: 
Makale
Kaynak/Referans: 

Aydemir, O., Ucok, A., Danaci, A. E., Sariöz, F., Canpolat, T., Karadayi, G., & Emiroglu, B. (2009). Bireysel ve Sosyal Performans Ölçeği’nin Türkçe sürümünün geçerlilik ve güvenilirlik çalışması. Value in Health, 12(3), 93-100.

Sorumlu Yazar: 
Ömer Aydemir
İletişim: 
Ölçülen Özellikler: 
Örnek Maddeler ve Madde Sayıları: 

4 alt boyuttan oluşmaktadır.

Ölçeğin Türü: 
Derecelendirme: 
6'lı Likert (1=yok - 6=çok şiddetli)
Ölçeğin Puanlaması: 

Ölçekten alınabilecek puan 0 ile 100 arasında değişmektedir.

Ölçeğin Değerlendirilmesi: 

PSP değerlendirme rehberine göre alt boyutlardan aldığı sonuçlar onarlı dilimler halindeki puanlama cetveline geçirilerek hastaya 0 ila 100 arasında bir toplam PSP puanı verilmektedir.

Çeviri Süreci: 

Ölçek ikisi psikiyatri uzmanı, biri pratisyen hekim olmak üzere üç kişi tarafından Türkçeye çevrilmiştir. Bu çeviriler kontrol edilerek bir çeviri metni haline getirilip, bir pratisyen hekim tarafından yeniden İngilizceye çevrilmiştir. Geri çevrilen bu metin, orijinal PSP ölçeği ile karşılaştırılmış ve PSP ölçeğinin Türkçe sürümünün onayı verilmiştir.

Geçerlik: 

PSP ölçeği, KGİ ile (r=-0.854, p<0.0001) çok iyi, İGD ile (r=0.748, p<0.0001) iyi, Q-LES-Q ile (r=0.734, p<0.0001) iyi ve şizofreni hastaları için PANSS ile (r=-0.664, p<0.0001) iyi düzeyde korelasyon göstermektedir ve tüm korelasyon katsayıları istatistiksel olarak anlamlıdır.

Güvenirlik: 

Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı 0.8327 olarak hesaplanmıştır.

Sitemizden en iyi biçimde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaptığınızda çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.    Daha Fazla Bilgi