TÜRKİYE
ÖLÇME
ARAÇLARI
DİZİNİ
© Prof. Dr. Halil Ekşi I Marmara Üniversitesi I toadizini@gmail.com

Wingate Anaerobik Güç Testi

Kullanım İzni
Dizinde yer alan e-posta adresi TOAD ekibi tarafından açık kaynaklardan eklenmiştir. Dizinde sorumlu yazar e-postası yer almıyorsa veya dizinde yer alan e-postadan geri dönüş alamıyorsanız başka kaynaklardan diğer e-postalarına ulaşarak izin almanızı öneririz.


Makale

İNDİR


Link: http://proje.akdeniz.edu.tr/mcri/mjh/6-2/MJH-12-22-Ali_OZCELIK.pdf


Ölçek Çeşidi: Geliştirme


Kategori(ler):

40 Sosyal ve Beşeri Bilimler » 420 Spor Bilimleri, Eğlence ve Boş Zaman


Kaynak Türü: Makale


Kaynak/Referans:

Özçelik, M. A. ve Güvenç, A. (2016). Genç sporcularda diurnal değişkenliğin yüksek şiddetli egzersiz sonrası toparlanmaya etkisi. Akdeniz İnsani Bilimler Dergisi, 6(2), 399-415.


Geliştiren/Uyarlayan: Alpay Güvenç, M. Ali Özçelik


Yıl: 2016


Kaynak Adı: Genç sporcularda diurnal değişkenliğin yüksek şiddetli egzersiz sonrası toparlanmaya etkisi


Dergi: Akdeniz İnsani Bilimler Dergisi


Cilt: 6


Sayı: 2


Sayfa Aralığı: 399-415


DOI: 10.13114/MJH.2016.306


Ölçülen Özellikler: Genç sporcularda yüksek şiddetli yüklenme ve sonrasındaki toparlanma yanıtlarında diurnal değişkenlik etkisinin incelenmesi


Kimlere Uygulanabilir: en az 2 yıl antrenman geçmişi olan 27 erkek sporcu


Ölçek Değerlendirmesi:

Kısa süreli yüksek şiddetli yüklenme ve sonrasındaki toparlanma sürecine ilişkin diurnal değişkenliğin incelendiği bu çalışmada elde edilen tüm bulgulardan hareketle genel bir değerlendirme yapıldığında, yüklenmeyle sergilenen performans değerleri ve yüklenmeye yanıtlar bakımından öğleden önce ve sabah saatlerinde daha düşük değerler kaydedilirken, toparlanma düzeyi açısından da sabah saatleri lehinde bir eğilim söz konusudur. Başka bir deyişle, öğleden sonra akşamüstü saatlerde yüklenim performansı ve yanıtlarının daha yüksek olma eğilimi vardır, ancak toparlanma sabah saatlerine göre daha yavaş seyredebilmektedir.


Güvenirlik:

Tüm değişkenler için tanımlayıcı istatistik değerler (aritmetik ortalama±standart sapma) hesaplanmıştır. Günün beş farlı zamanında tekrarlanan ölçümlerin karşılaştırılmasında Tekrarlı Ölçümlerde Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Tekrarlanan ölçümler arasında farklılık anlamlı çıktığında ikişerli karşılaştırmalar Bonferroni yöntemi ile yapılmıştır.


Kullanılan Araştırmalar
scholar.google.com.tr

Sitemizden en iyi biçimde yararlanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaptığınızda çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.    Daha Fazla Bilgi