Glasgow Antipsikotik Yan Etkilerini Değerlendirme Ölçeği

Ölçek Çeşidi: 
Uyarlama
Kaynak Türü: 
Makale
Kaynak/Referans: 

Aslan, E. A., Batmaz, S., Yüncü, Ö. A., Sevil, N., & Erkek, B. (2020). Glasgow antipsikotik yan etkilerini değerlendirme ölçeği’nin Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirliği. Klinik Psikiyatri Dergisi, 23, 290-301.

DOI: 
http://dx.doi.org/10.5505/kpd.2020.94547
Sorumlu Yazar: 
Sedat Batmaz
Ölçülen Özellikler: 
Örnek Maddeler ve Madde Sayıları: 

22 madde ve 7 alt boyuttan oluşmaktadır.
Örnek maddeler şunlardır:
1. Gün içi uykululuk.
2. Sersemleme veya zombi gibi hissetme.
10.Yüzde veya vücutta kontrol dışı hareketler.

Ölçeğin Türü: 
Kimlere Uygulanabileceği: 
Derecelendirme: 
4'lü Likert
Ölçeğin Puanlaması: 

İlk 20 soru için her bir madde 0-3 puan arasında, son iki soru içinse “hayır” yanıtı için 0, “evet” yanıtı için 3 puan olarak değerlendirilir.

Ölçeğin Değerlendirilmesi: 

Ölçekten alınan toplam puanın yüksekliği antipsikotiklere bağlı yan etkilerin daha fazla olduğunu gösterir. düzeyde yan etki”, 22-42 arası “orta düzeyde yan etki” ve 43 ve üzeri “şiddetli düzeyde yan etki” olarak sınıflandırılır.

Çeviri Süreci: 

İki araştırmacı tarafından ölçek İngilizce’den Türkçe’ye çevrildi. Ölçeğin özgün halinden habersiz olan bir diğer araştırmacı ve İngilizce dil eğitimi veren bir uzman tarafından ölçek maddeleri Türkçe’den İngilizce’ye tekrar çevrildi. Bu dört metin ile özgün ölçek birbirleriyle karşılaştırılarak üzerinde uzlaşılan bir ölçek çevirisi elde edildi.

Geçerlik: 

Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) testinin sonucu 0.63 (kabul edilebilir) saptandı. Bartlett küresellik istatistiği de anlamlı bulundu (X2 (210) = 2459.5, p = 0.0001).

Güvenirlik: 

İç tutarlılığı (Cronbach a=0.775) ve test – tekrar test güvenilirliği (sınıfiçi korrelasyon katsayısı =0.964, p< 0.001) olarak bulunmuştur.

Sitemizden en iyi biçimde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaptığınızda çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.    Daha Fazla Bilgi