TÜRKİYE
ÖLÇME
ARAÇLARI
DİZİNİ
© Prof. Dr. Halil Ekşi I Marmara Üniversitesi I toadizini@gmail.com

Canlılar ve Doğayla Etkileşimleri Başarı Testi

Kullanım İzni
Dizinde yer alan e-posta adresi TOAD ekibi tarafından açık kaynaklardan eklenmiştir. Dizinde sorumlu yazar e-postası yer almıyorsa veya dizinde yer alan e-postadan geri dönüş alamıyorsanız başka kaynaklardan diğer e-postalarına ulaşarak izin almanızı öneririz.


Link: https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/TezGoster?key=biL2P3cCsPgUNjVdV2BsGGY8_zfNgrWnNCdnSdGNESdh2UsKjoS0v8KJx1u0tL0y


Ölçek Çeşidi: Geliştirme


Kategori(ler):

30 Eğitim Bilimleri ve Öğretmen Yetiştirme » 356 Biyoloji Eğitimi


Kaynak Türü: Tez


Kaynak/Referans:

Türkmen, N. (2005). Canlılar ve doğayla etkileşimler" ünitesine yönelik çoklu zeka kuramı tabanlı rehber materyal geliştirilmesi ve öğretim sürecindeki etkililiği Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Trabzon.


Geliştiren/Uyarlayan: Nesrin Türkmen


Yıl: 2005


Kaynak Adı: Canlılar ve doğayla etkileşimler" ünitesine yönelik çoklu zeka kuramı tabanlı rehber materyal geliştirilmesi ve öğretim sürecindeki etkililiği


Tez Türü: Doktora


Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi


Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü


Şehir: Trabzon


Ülke: Türkiye


İletişim: nesrin.turkmen@erdogan.edu.tr


Ölçülen Özellikler: çoklu zeka kuramı, Fen Eğitimi, rehber materyal


Kimlere Uygulanabilir: Ortaöğretim Öğrencileri


Derecelendirme: hiç katılmıyorum=1 katılmıyorum=2 kararsızım=3 katılıyorum=4 kesinlikle katılıyorum=5


Ölçek Değerlendirmesi:

Çalışmada sınıf öğretmenleriyle ve öğrencilerle mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol sınıflarında gözlemler yapılmıştır.Elde edilen veriler nitel bir yaklaşımla değerlendirilmiştir.


Geçerlik:

Ölçülmek istenen şeyin,ölçülebilmiş olma derecesidir,ölçülmek istenilen başka şeylerle karıştırılmadan ölçülebilmesidir. Başarı testlerinin geçerliliğinin yüksek olması için,testteki maddeler hedef davranışları yeterince temsil etmesi,ölçülmek istenilen davranışı başka davranışlarla karıştırmaması ve davranışların duyarlılıkla ölçülmesi gerekir.Bir ölçme aracının kapsamı,onun geçerliliğini yükseltecek biçimde seçilebilir.Ölçme aracının kapsamına bakılarak varılan geçerlik yargılarına kapsam geçerliliğinin saptanmasında madde analizleri yapılır.


Güvenirlik:

Aynı şeyin bağımsız ölçümleri arasındaki kararlılıktır,ölçülmek istenen belli bir şeyin sürekli olarak aynı sembolleri almasıdır,aynı süreçlerin izlenmesi ve aynı ölçütlerin kullanılması ile aynı sonuçların alınmasıdır. Ölçmenin tesadüfü yanılgılardan arınık olmasıdır.Güvenirliğin ölçütlerinden biri tutarlılıktır.Tutarlığının saptanmasında 3 teknik vardır.Bunlar aynı test formunun iki ayrı zamanda uygulanması,bölünmüş test çözümlemeleri,eş formlu araçlardır.


Kullanılan Araştırmalar
scholar.google.com.tr

Sitemizden en iyi biçimde yararlanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaptığınızda çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.    Daha Fazla Bilgi