TÜRKİYE
ÖLÇME
ARAÇLARI
DİZİNİ
© Prof. Dr. Halil Ekşi I Marmara Üniversitesi I toadizini@gmail.com

Bar-On Duygusal Zeka Testi

Kullanım İzni
Dizinde yer alan e-posta adresi TOAD ekibi tarafından açık kaynaklardan eklenmiştir. Dizinde sorumlu yazar e-postası yer almıyorsa veya dizinde yer alan e-postadan geri dönüş alamıyorsanız başka kaynaklardan diğer e-postalarına ulaşarak izin almanızı öneririz.


Ölçek Çeşidi
Uyarlama


Kategori(ler)


Kaynak Türü
Tez


Kaynak/Referans

Mumcuoğlu, Ö. (2002). Bar-On Duygusal Zeka Testi (Bar-On Emotional Quotient Inventory-Bar-On EQ-i) nin Türkçe dilsel eşdeğerlik, güvenirlik ve geçerlik çalışması. ( Yüksek lisans tezi). Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, İstanbul.


Geliştiren/Uyarlayan
Özlem Mumcuoğlu


Yıl
2002


Kaynak Adı
Bar-On Duygusal Zeka Testi (Bar-On Emotional Quotient Inventory-Bar-On EQ-i) nin Türkçe dilsel eşdeğerlik, güvenirlik ve geçerlik çalışması


Tez Türü
Yüksek Lisans


Üniversite
Marmara Üniversitesi


Enstitü
Eğitim Bilimleri Enstitüsü


Şehir
İstanbul


Ülke
Türkiye


Link:
https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/TezGoster?key=7VkJg65xt2nwp1k6o1EsA5x34a2y-9XqinZB_BAb-Et5l0-hTmyDTToIjvGj5lvs


Dosyalar

Tez
PDF


Sorumlu Yazar
Özlem Mumcuoğlu


İletişim
omumcuoglu@yahoo.com


Derecelendirme
-

Ölçek Puanlaması
-

Ölçek Değerlendirmesi
-

Geçerlik

Çeşitli sektörlerde çalışan ve üniversite öğrencilerinden oluşan örneklemde BarON EQ-İ Girişkenlik boyutu maddeleri için item-total ve item-remainder korelasyon katsayıları üst ve alt çeyrek farkı 82 nolu soruda item-remainder korelasyon anlamlılık düzeyini p<0.010 olması dışında p<0.01 düzeyinde anlamlıdır.


Güvenirlik

Çeşitli sektörlerde çalışan ve üniversite öğrencilerinden oluşan örneklemde Cronbach Alfa güvenilirlik kat sayısı a.=.0.48 ile a=0.84 arasında yer almaktadır.Tüm istatistikler <0.01 düzeyinde anlamlıdır.

Fisher Z değeri 0.090 olarak hesaplanmıştır.

BarON EQ- Türkçe formu iç tutarlılık Güvenirlik kat sayıları Türkçe formun tüm alt boyutlarının,benzer Türk örneklemlerde kullanılmasının uygun olduğunu göstermektedir.


Kullanılan Araştırmalar
scholar.google.com.tr

Orijinal Form

Orijinal Ölçek Yıl
1997


Sitemizden en iyi biçimde yararlanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaptığınızda çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.    Daha Fazla Bilgi