TÜRKİYE
ÖLÇME
ARAÇLARI
DİZİNİ
© Prof. Dr. Halil Ekşi I Marmara Üniversitesi I toadizini@gmail.com

Çalışma Becerilerini Değerlendirme Ölçeği / Öğrenci Formu

Ölçek Çeşidi
Geliştirme


Kategori(ler)


Kaynak Türü
Makale


Kaynak/Referans

Kaner S. ve Kesiktaş, A. D. (2008). Ders Çalışma Becerileri Ölçeği ana-baba, öğretmen ve öğrenci formlarının psikometrik özellikleri. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dergisi, 41(2), 293-321.


Geliştiren/Uyarlayan
A. Dolunay Kesiktaş, Sema Kaner


Yıl
2008


Kaynak Adı
Ders Çalışma Becerileri Ölçeği ana-baba, öğretmen ve öğrenci formlarının psikometrik özellikleri


Dergi
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dergisi


Cilt
41


Sayı
2


Sayfa Aralığı
293-321


Link:
http://dergiler.ankara.edu.tr/detail.php?id=40&sayi_id=837


Dosyalar

Makale
PDF


Kullanım İzni
Dizinde yer alan e-posta adresi TOAD ekibi tarafından açık kaynaklardan eklenmiştir. Dizinde sorumlu yazar e-postası yer almıyorsa veya dizinde yer alan e-postadan geri dönüş alamıyorsanız başka kaynaklardan diğer e-postalarına ulaşarak izin almanızı öneririz.

Sorumlu Yazar
Sema Kaner


İletişim
semakaner@gmail.com


Kimlere Uygulanabilir
İlkokul 2-8. sınıf öğrencileri velileri ve öğretmenleri


Derecelendirme
3'lü derecelendirme


Ölçek Puanlaması
-

Ölçek Değerlendirmesi

Bu çalışmada, ilköğretim öğrencilerinin ders çalışma becerilerini değerlendirmede ana-baba, öğretmen ve ilgili diğer mercilere yol göstermek için ders çalışma becerileri ölçme araçları geliştirilmiştir. ÇBDÖ/ABF, ÇBDÖ/ÖF ve ÇBDÖ/ÖĞRF’ nin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları, ölçeklerin yeterli psikometrik özelliklere sahip oldukları sonucunu doğurmaktadır. Buna göre ölçekler, üç bilgi kaynağından da öğrencilerin ders çalışma becerilerine ilişkin sağlıklı bilgiler elde edilebileceğini ve bu bilgilerin gerekli müdahaleleri başlatmada yol gösterici olacağını düşündürmektedir.


Geçerlik

Ölçeğin yapı geçerliğini sınamak için yapılan TBA’da, ilk bulgulara göre özdeğerleri 1.00’in üzerinde 21 faktör elde edilmiştir. Bu faktörler anlamlandırılamayınca analizler farklı sayıda faktörlere göre yinelenmiştir. Analizler sonucunda ölçeğin 6 boyutlu bir yapıya sahip olduğu izlenimi edinilmesi üzerine, TBA 6 faktöre göre tekrarlanmış ve analize varimaks dik döndürme yöntemiyle devam edilmiştir.


Güvenirlik

ÇBDÖ/ÖĞRF’nin güvenirliğini belirlemek amacıyla Cronbach Alpha iç tutarlılık, iki yarım güvenirlik ve test–tekrar test güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır. ÇBDÖ/ABF’nin Cronbach Alpha katsayıları 0.92-0.59 ve iki yarım güvenirlik katsayıları 0.89-0.61 arasında değişmektedir. Ölçeğin test–tekrar test güvenirlik katsayıları ise 0.90-0.47 arasındadır.


Kullanılan Araştırmalar
scholar.google.com.tr

Sitemizden en iyi biçimde yararlanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaptığınızda çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.    Daha Fazla Bilgi